Jak rozdzielić włączanie lampy?

Jak rozdzielić włączanie lampy

Zdarza się, że zakupiona lampa sufitowa jest tak fabrycznie skonstruowana, że możemy ją podłączyć tylko pod pojedynczy włącznik. Niekiedy wynika to z instalacji elektrycznej. A więc jak rozdzielić włączanie lampy? Doświadczony i solidny elektryk z takim problemem potrafi sobie poradzić.

Jak rozdzielić włączanie lampy?

Na samym początku zaopatrzmy się w łącznik świecznikowy.

Jak połączyć lampę

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO PRAC WYŁĄCZ PRĄD!!! JEŚLI NIE WIESZ KTÓRE ZABEZPIECZENIE JEST OD LAMP WYŁĄCZ PRĄD CAŁKOWICIE W DOMU LUB MIESZKANIU, ZAWSZE JEST TO PIERWSZE ZABEZPIECZENIE NADPRĄDOWE LUB RÓŻNICOWO-PRĄDOWE(RCD) PATRZĄC OD LEWEJ W SKRZYNCE ELEKTRYCZNEJ. JEŚLI NADAL NIE JESTEŚ PEWNY CZY WYŁĄCZYŁEŚ PRĄD – POZOSTAW WŁĄCZONĄ LAMPĘ PRZED PRZYSTĄPIENIE DO PRAC. WYŁĄCZAJ ZABEZPIECZENIA PO KOLEI AŻ ZGAŚNIE LAMPA. 

Jak rozdzielić włączanie lampy w instalacji 3 przewodowej?

Gdy chcemy skorzystać z włącznika podwójnego przy instalacji 3 żyłowej. tj :

  • żyła brązowa(fazowa – nią płynie prąd),
  • żyła niebieska(neutralna – roboczo fazowa i nią także płynie prąd),
  • żyła ochronna (żółto- zielony – przewód uziemiony).

Przy tej konstrukcji rozdział oświetlenia przy lampie z kilkoma źródłami światła powinien odbyć się z zachowaniem przewodu ochronnego. Jeśli mamy tylko te 3 żyły a uparcie chcemy osiągnąć swój cel musimy niestety wymienić przewód na 4 żyłowy.

Innym sposobem jest rezygnacja z przewodu ochronnego i przerobienie go na fazowy(jako drugi brązowy). Taka metoda wymaga odpowiedniego oznaczenia przewodu żółto-zielonego przy lampie oraz przy włączniku aby w przyszłości elektryk wiedział, że zielono- żółta żyła wykorzystywana jest jako żyła robocza fazowa. Przy tej metodzie tracimy ochronę dodatkową(jeśli instalacja przechodzi przez wyłącznik różnicowo – prądowy, wówczas aby lampa działa potrzebny jest elektryk aby pominął ten obwód w wyłączniku RCD). 

Przy instalacji 4 żyłowej rozdział jest już prosty.

  • Żyła brązowa (L1 dla 1 żarówki)
  • Żyła szara(L2 dla 2 żarówki)
  • Żyła niebieska (wspólne N)
  • Żyła żółto – zielona (wspólne PE)
Ok ale co zrobić gdy w lampie kostka jest 3 polowa a lampa świeci tylko cała? Jak rozdzielić włączanie lampy w takiej sytuacji?

Wówczas musimy zakupić kostkę(2,50zł) i dać 4 pola.

Jak podłączyć lampę

Cały rozdział polega na rozdzieleniu przy lampie przewodów brązowych, czarnych lub czerwonych(w zależności od lampy). Niebieskie i Żółto – zielone pozostają złączone.

Niekiedy może być tak np. w lampie 5 żarówkowej, że takich przewodów będzie aż 5, tutaj musimy się zastanowić ile lamp ma zapalać 1 przycisk. I tak jeśli chcemy aby jeden przycisk zapalał 3 lampy, to pod 1 pole wpinamy 3 żyły(czarne, brązowe lub czerwone), pod pole 2 wpinamy pozostałą cześć żył tego samego koloru, co stanowi resztę lamp.

Jak rozdzielić włączanie lampy

Tak jak na zdjęciu wyżej. Mamy do czynienia z żyrandolem z 3 źródłami światła. Ich rozdział zrobiony jest na przewodach fazowych – czarnych (tylko na takich robimy rozdział!!). Pod 1 przycisk idzie 2 lampy a pod drugi 1 lampa.

Ok ale co dalej? Mam 4 żyły i co podłączyć?

Tak jak pisałem pod rozdział podłączamy żyły fazowe, czyli brązowa i szara.  Żyły wychodzące z przewodu ze sufitu podłączamy kolorystycznie. Niebieski do niebieskiego(przewód N neutralny), żółto-zielony do żółto-zielonego(PE), i zostają przewody fazowe. Brązowy i czarny. Tutaj sami wybieramy czy brązowa pod dwie lampy czy czarna pod jedną. Tak czy siak brązowy i czarny nie mogą być podłączone pod przewód niebieski lub żółto-zielony wychodzący z lampy!!!

Jeśli nadal nie wiesz jak rozdzielić włączanie lampy i jest to dla Ciebie za trudne, masz choć cień wątpliwości  – zleć podłączenie elektrykowi. Pamiętaj, że prąd to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nieumiejętność może zakończyć się śmiercią.

1 myśl na “Jak rozdzielić włączanie lampy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *