Jakie oświetlenie do kuchni

Wybór oświetlenia do kuchni

Wybór oświetlenia do kuchni to niełatwe zadanie. Od tego zależy jak będzie się prezentowała nasza kuchnia. A przecież chcemy aby jak najlepiej. Dlatego przy wyborze oświetlenia i ofert nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Jest ona ważna, bo każdy grosz się dzisiaj liczy. Ale kupno żyrandola, czy kinkietu to inwestycja na lata. Rzadko zmieniamy lampy. Jak już to wymieniamy żarówki na energooszczędne lub innej barwy lub całkiem modernistyczne, designerskie. Lampa wisząca poza tym, że nam ma się podobać musi pasować do pomieszczenia. A tutaj często pojawia się problem.

Przede wszystkim:

  • Musimy mieć wizję naszej kuchni.
  • Musimy znać rozplanowanie stałych mebli tak jak szafek czy wyspy.
  • Musimy wiedzieć ile metrów kwadratowych ma nasza kuchnia aby tak dobrać żyrandol żeby po zainstalowaniu żarówek sięgał światłem w każdy kąt.

Łatwiej jest z lampami wpuszczanymi w sufit. Tutaj wybór jest prosty. Wystarczy kupić odpowiednią ilość oczek z żarówkami LED o gwincie gu11. Ich miejsce jest zazwyczaj już zaplanowane jeszcze długo przed meblami. Muszą się one znaleźć po prostu tam gdzie zostało do nich dociągnięte zasilanie.

Lama wisząca nad stół w kuchni

Tutaj pokusilbym się o żyrandol w nowoczesnym stylu z trzema bądź czterema oprawami w rzędzie. Takim żyrandolem może być lampa wisząca Malibu .

potrójny czarny żyrandol
Żyrandol potrójny na metalowym stelażu z abażurem z tkaniny

Wyżej wymieniony żyrandol to nowoczesne rozwiązanie z abażurami o geometrycznych kształtach zawieszone na metalowym stelażu w kolorze czarnym. Oprawy wykone są z wysokiej jakości tkaniny.

Wybór żarówek

Do każdej lampy trzeba dobrać odpowiednie żarówki czy to LED czy halogen. Ważna jest ich moc i strumień świetlny. Kupując tanie żarówki LED można się oszukać jeśli chodzi o ich jakość. Zazwyczaj te najtańsze 3W nie są w stanie dobrze oświetlić nam pomieszczenia. O ile jest ich dużo to nie będzie problemu. Ale jeśli mamy oświetlić stół w kuchni lub wyspę to niestety ale będzie ciemno. Z tego względu, że ich strumień świetlny waha się w granicach 200-400 lm. To jest za mało. Do kuchni nad stół przy trzech lampach potrzeba około 600-800 lm na jedną żarówkę. Czyli w przypadku żarówek LED to jakieś 6W – odpowiednik standardowej 50-60W żarówki. Wówczas mamy pewność, że będzie jasno.

4 myśli na “Jakie oświetlenie do kuchni”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *