Jasne pomieszczenia w Twoim domu

W każdym domu są takie pomieszczenia, gdzie nie ma okien i ciemność jaka tam panuje mimo zapalnego oświetlenia potrafi przytłoczyć. Niekiedy powoduje nawet zły nastrój i zapada w pamięci jako to pomieszczenie do którego chce się wejść na samym końcu…i to też nie zawsze. Często są to magazyny, schowki pod schodami, piwnice, kotłownie a czasem też łazienki i toalety.

Wcale nie musi tak być. Z każdego takiego pomieszczenia można zrobić przytulne miejsce nie zmieniając jego przeznaczenia. Wystarczy najczęściej odpowiedni kolor ścian i dobre, jasne oświetlenie. Tak, oświetlenie. W takich pomieszczeniach najczęściej nie dbamy o dobre światło. Może zdarzyło Ci się zauważyć i odczuć przyjemne uczucie gdy zapalasz światło w piwnicy np. u wujków, bo ciocia poprosiła się aby coś przynieść i pomieszczenie staje się bardzo jasne. Wówczas masz pozytywne odczucia. Pomijamy tutaj kolory ścian, bo niekiedy dobre oświetlenie nie pomoże jak kolor się nieprzyjemny. Np. całe ściany zielone – to mimo dobrego oświetlenia i tak będzie ponuro.

Piwnica, kotłownia, garaż czy schowek lub tzw. spiżarnia muszą być jasno oświetlone a ściany też w jasnych kolorach. Wówczas takie pomieszczenia staną się jasne i przyjemne. Warto zastosować w nich plafony, które dobrze oświetlą zamknięte pomieszczenia.

W łazience czy toalecie nie żałuj światła, nie siedzisz tam całe dnie aby dochodzić do zbędnego wniosku “a po co mi tam tyle światła?!”. A no po to, że gdy wejdziesz będzie jasno w każdym koncie a Twój nastrój nie będzie dochodził do przygnębiającego.

Mnie osobiście dobija, gdy wejdę do kogoś do toalety a tam świeci jedna żarówka w oprawie, która dodatkowo jest źle usytuowana na suficie. Jest ciemno i nieprzyjemnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *